ScienceDirect Pamphlete

کتابخانه دیجیتال دانشکده علوم پزشکی لارستان

معرفی ScienceDirect

شرکت Elsevier در سال ۱۵۷۰ شروع به کار کرد. این شرکت اکنون نزدیک به ۳۷۰۰۰ عنوان کتاب و بیش از ۳۸۰۰ عنوان مجله را شامل می شود. بیش از ۲۵۰۰ عنوان از مجلات Elsevier با دسترسی آزاد ارائه می شوند. در این میان، پایگاه اطلاعاتی ScienceDirect یکی از محصولات محبوب این ناشر می باشد که مشتمل بر ابزارهای جستجوی ساده و پیشرفته علمی و محتوای یکدست و یکپارچه از منابع علمی خارجی در حوزه های موضوعی مختلف است.

پوشش موضوعی SienceDirect عبارت است از:

پزشکی، دندانپزشکی، علوم اعصاب، پرستاری، فارماکولوژی، سم‌شناسی و علوم دارویی، فیزیک و ستاره‌شناسی، روانشناسی، علوم اجتماعی، دامپزشکی و علوم دامی، کشاورزی و علوم زیستی، هنرها و علوم انسانی، بیوشیمی، ژنتیک و زیست‌شناسی مولکولی، تجارت، مدیریت و حسابداری، مهندسی شیمی، شیمی، علوم تصمیم‌گیری، زمین و علوم سیاره‌ای، اقتصاد، اقتصادسنجی و مالی، مهندسی، محیط‌زیست، ایمنی‌شناسی و میکروبیولوژی، علوم مواد، و ریاضیات.

جهت دسترسی به پایگاه ScienceDirect خارج محیط دانشکده علوم پزشکی لارستان، ثبت نام در پایگاه الزامی است. ثبت نام در ScienceDirect بسیار ساده است. پس از رود به پایگاه ScienceDirect به آدرس https://www.sciencedirect.com ، با کلیک بر گزینه Register در قسمت بالا و سمت راست صفحه می توانید با استفاده از ایمیل سازمانی در این پایگاه ثبت نام نمایید.

جستجو در ScienceDirect

جهت شروع جستجو در ScienceDirect، با آدرس https://www.sciencedirect.com وارد شوید.

جستجوی ساده Basic Search:

در صفحه جستجوی ساده امکان جستجو بر اساس کلید واژه (Keyword)، نام نویسنده (Author Name)، عنوان ژورنال یا کتاب (Journal/Book Title)، شماره جلد (Volume)، شماره انتشار (Issue) و شماره صفحه (Page) فراهم شده است.

در این صفحه همچنین می توانید با کلیک بر روی Journals & Books عناوین ژورنال ها و کتاب های تحت پوشش ScienceDirect را به صورت الفبایی ملاحظه نمایید.

جستجوی پیشرفته (Advanced Search):

برای جستجوی پیشرفته، جامع و در مواردی که استراتژی جستجو خیلی طولانی است، می توان از گزینهAdvanced Search  استفاده نموده و با استفاده از عملگرهای منطقی (not, or, and)و کدهای مختلف، جستجوی دقیقی را انجام داد. جهت شروع جستجوی پیشرفته بر روی گزینه Advanced Search در صفحه اصلی ScienceDirect کلیک کنید. در صفحه جستجوی پیشرفته امکان جستجو بر اساس موارد زیر فراهم شده است:

 1. Find article with these terms: جستجو بر اساس کلید واژه
 2. In this journal or book title: جستجو بر اساس عنوان ژورنال یا کتاب
 3. Author(s): جستجو بر اساس نام نویسنده
 4. Title, abstract or keywords: جستجو بر اساس عنوان مقاله، کلمات موجود در چکیده یا کلیدواژه های مقاله
 5. Year(s): جستجو بر اساس سال انتشار مقاله
 6. Author Affiliation: جستجو بر اساس آدرس وابستگی سازمانی نویسنده
 7. Article Type: جستجو بر اساس نوع مقاله

با کلیک بر گزینه Show more fields در صفحه جستجوی پیشرفته، فیلدهای جستجوی زیر باز خواهد شد

که امکان جستجو بر اساس عنوان (Title)، شماره جلد (Volume)، شماره انتشار (Issue) و شماره صفحه (Page)، شناسه دیجیتال منبع (Digital Objective identifier: DOI)، شماره استاندارد بین المللی مجله (ISSN)، شماره استاندارد بین المللی کتاب (ISBN) و رفرنس مقاله یا کتاب (References) را فراهم می کند.

تمرین:

به دنبال یک مقاله پژوهشی با عنوان "multiple sclerosis" هستید که درسال ۲۰۱۸، با آدرس وابستگی سازمانی Shiraz University of Medical Sciences به چاپ رسیده است.

فیلدهای جستجوی پیشرفته را  همانند تصویر تکمیل نموده و بر روی کلید Search کلیک کنید. صفحه نتایج جستجو به شکل زیر خواهد بود:

 

در صفحه نتایج جستجو می توانید:

 1. با کلیک بر روی Abstract در زیر هر مقاله، چکیده مقاله را ملاحظه فرمایید.
 2. چنانچه متن کامل مقاله در دسترس باشد، با کلیک بر روی Download pdf، متن کامل هر مقاله را دانلود نمایید.
 3. با کلیک بر مربع کنار هر مقاله و انتخاب آن و سپس کلیک بر روی گزینه Export، کادر کوچکی باز خواهد شد. با کلیک بر گزینه Export Citation to RIS در این کادر می توانید اطالاعات استنادی مقاله را به نرم افزارهای رفرنس نویسی از قبیل EndNote انتقال دهید.
 4. در پنل سمت راست صفحه نتایج جستجو با کلیک بر گزینه Set search alert یک Alert (خدمات آگاهی رسانی جاری) ایجاد کنید. جهت استفاده از خدمات Alert ، ثبت نام در SienceDirect و ایجاد حساب کاربری الزامی است.
 5. در پنل سمت راست صفحه نتایج جستجو و از قسمت Publication Title می توانید جستجو را به یک مجله خاص محدود کنید.